1984     Hakkı KURT (METU'83) /  İbrahim KURT  / Ahmet KURT kardeşler tarafından Ankara Demetevler'de 150 m² kapalı atölyede bir aile şirketi olarak kuruldu.

1988     Limited şirket olarak bugünkü ünvanına kavuştu ve takip eden süreçte alüminyum doğrama, panjur ve duş kabini imalatları alanında faaliyet gösterdi.

1992     İmalat Hacmini Ostim Sanayi Bölgesi'nde bulunan 550 m² imalat  ve hizmet alanlı yeni atölyesine taşıdı. Bu yıla kadar sırasıyla Yakup KURT / Yıldırım KURT / Gülseren KURT kardeşler de şirkete dahil oldu.

1993     PVC doğrama üretimine başlayıp, Ege Yıldız PVC Profil Bayiliğini aldı ve aynı süreçte Çuhadaroğlu Alüminyum'un uygulayıcı bayisi oldu.

1994     Yılında Ostim'de bulunan kapalı imalat alanını 4 atölye ve 2400 m²'ye çıkardı. Aynı süreçte Sivas’ın Zara kasabasında toplam 380 dönüm arazi üzerine kurulu Entegre Hayvancılık Tesisi  Zarasan A.Ş. yatırımının temellerini attı.

1995     Giydirme cepheler, Otomatik Kapı alanlarında faaliyetlerini genişletti. İstikrarlı büyümenin bir sonucu olarak sermaye birikim sürecini büyük ölçüde tamamlayan Uzal Alüminyum ülkenin dört bir yanında farklı çaplarda yüzlerce iş teslim etti.

1996     Dorma Kapı Sistemleri yetkili Uygulayıcı ve Servisi oldu

1997     Bugün Ankara’da kendi alanında lider olan PVC Aksesuarları Dağıtım ve Pazarlama Şirketi olan Alpena'yı kurdu.  Türk Müteahhit firmaları aracılığıyla Rusya, Kazakistan ve Azerbaycan’da çeşitli projeleri başarıyla tamamladı.

1998     REHAU PVC profil sistemlerinin yurt içinde ki  iki bayisinden birisi olarak  Uzpen Ltd Şti.'yi kuruldu. Aynı yıl elektronik iletişim ve telekomünikasyon altyapısı sektöründe faaliyet gösteren Ankara Netmon A.Ş .kuruldu.

2000     Son 12 yıldır üretim ve montajını yaptığı Duş Kabin Sistemleri'ni yeniden organize etti ve kendi pazarında liderlik hedefiyle, günümüzde Ar- Ge faaliyetleri yürüten, her yıl yeni ve özgün ürünleri tüketici ile buluşturan Duşal'ı kurdu

2002     Ailenin birinci kuşak son üyesi Bülent KURT dahil oldu.  Uluslararası piyasada rekabet edebilen güçlü bir alüminyum firması hedefiyle yeni bir on yıl planlandı ve ana faaliyet alanlarına destek olan çelik konstrüksiyon çalışmalarını şirket bünyesinde 500 m2 ek imalat alanı ve personel istihdam ederek yoğunlaştırdı.

2004     6 ay süren çalışmaları tamamladı ve TUV Rheiland ISO 9001 belgesi aldı. Gelişen piyasa ihtiyaçlarının bir sonucu olarak Yalıtım Sistemleri konusunda faaliyet gösteren Retin Yalıtım’ı kurdu.  

2006     Schüco Yetkili PVC ve Alüminyum Sistemleri Bayisi oldu ve hemen ardından imalat çeşitleri ve uygulama detayları ile özel bir proje olan G.O.S.B Bilim İlaç Fabrikası Projesini Schüco sistemlerini kullanarak  tamamladı. Bu aynı zamanda Akfen İnşaat A.Ş.  grubu ile gerçekleştirilen ilk projeydi. Otomatik kapılar konusunda uzmanlaşmak üzere Dorma partneri olarak Uzaks’ı kurdu.

2007     Bünyesinde  2'si  Anonim Şirket  olmak üzere 8  şirketi barındıran Uzal Alüminyum, Ostim’de ki çalışma sahalarını yeniden organize ederek Alüminyum ve Cephe Sistemleri ile ilgili hacimini fabrika alanına taşıma kararı aldı ve bu doğrultuda çalışmalara başladı.

2008     Ocak ayı itibariyle Fabrika üretimine başlayan Uzal Alüminyum 17 dönüm arazi üzerine kurulu 10.000 m2 lik fabrika üretim hattında alanında eğitimli personelle, CNC tezgahlarda yüksek kapasite ile üretim yapmaya başladı. Hedefleri doğrultusunda INNOVATION 2008  başlığıyla ilk tanıtım kataloğunu hazırladı ve mimari ofisler ve inşaat firmalarına yönelik uzun soluklu bir tanıtım faaliyeti yürüttü.  Bu yıl tekrar Yurt Dışı projelere önem verilip ve bu çerçevede faaliyet yürütülen bir yıl oldu.

2009     Yurt dışında 3 proje başarıyla tamamlandı ve 4 yeni projenin sözleşmesi imzalandı.

2012    Ailenin 2. kuşak üyelerininde firma bünyesine katılımının başlamasıyla beraber Uzal Alüminyum, uluslararası piyasadaki hedefleri ve vizyonunu  Schüco - Sapa Building System ve Veka  bayilikleri ile destekledi

2014     Tüm bağlı şirketleri ve hakim ortaklıkları ile birlikte toplam istihdamı 700 kişiye ulaşan Uzal Alüminyum, küçülerek büyüme stratejisi sonucunda ana ve destek ürün gruplarını profesyonel çalışma anlayışının gereği olarak yeniden yapılandırma ve kurumsallaştırma sürecine girdi.

 

İletişim

Adres: 29.Sokak No:153 Ostim / Ankara
Tel: +90 (312) 385 11 40 (pbx)
Fax: +90 (312) 354 79 71
Web: www.uzal.com.tr
E-posta: proje@uzal.com.tr